Várostörténeti séta Piatsek József nyomában
Folytatódik a pécsi felfedezőtúra!
Május 30-án (pénteken) 17 órai kezdettel a pécsi klasszicizmus és Piatsek József nyomába eredünk dr. Szigetvári Krisztián építészmérnök, műemlékvédelmi szakértő vezetésével.
Találkozó helyszíne: Szentháromság szobor (Széchenyi tér)
A rendezvény a Klasszicizmus-Szecesszió-Bauhaus építészettörténeti programsorozat keretében az MMA Pécsi Regionális Munkacsoportja támogatásával valósul meg.
Ki volt Piatsek József?
Piatsek József (1781–1854) a 19. századi Pécs meghatározó építésze volt, aki a magyar klasszicizmus egyik méltatlanul elfeledett alakjaként jelentős hatással volt a város arculatára. Kőműves családból származott, mesterségét a Pécsi Mintarajziskolában és egy építőmester mellett tanulta ki, majd önálló tervezőként és vállalkozóként tevékenykedett.
Főbb munkái közé tartoznak:
a régi pécsi városháza (1834),
az egykori egyetemi/püspöki könyvtár (ma Klimó-könyvtár, 1829–30),
a Vasarely Múzeum épülete (1838),
a Majláth-ház (Mária utca),
a Kálvária-kápolna (1812),
a Jókai téri Elefántos ház és a Piatsek-ház a Széchenyi téren.
Piatsek nemcsak építészként, de városi polgárként és vállalkozóként is megbecsült szereplője volt a korabeli Pécs társadalmi életének. Fia, Piatsek Antal is az ő nyomdokaiba lépett mint építőmester.
Emlékét a Papnövelde utca 6. szám alatt elhelyezett emléktábla őrzi.


