A pécsi Széchenyi tér sarkán áll a lovasszobor.
A nándorfehérvári diadalra és a hős halálának 500. évfordulójára emlékezve 1956-ban avatták fel Pátzay Pál alkotását. A város elképzelése szerint a Szentháromság-szobor helyére került volna, az alkotó azonban a tér délkeleti részét választotta, mondván: egy lovas szobornak oldalirányból van a főnézete. Az elhelyezés Pátzayt igazolta, hiszen a szobor minden irányból jól látható, azonnal szembetűnik. S hála a szobrásznak: megmenekült a pestisoszlop.