A Mecsekoldalban, 1908-ban felavatott Francia emlékmű Pilch Andor munkája, tetejére a sas a Zsolnay Gyárban készült, anyaga pirogránit.
Felállításának értelmi szerzője és megvalósításának legfőbb mozgatórugója Zsolnay Miklós volt. A napóleoni háborúk idején tábori főkórház működött Pécsett, 1809-1810-ben több, mint kétezer katonát ápoltak a város létesítményeiben. Száz évre rá kialakult Magyarországon egy erősen németellenes irányzat, amely a francia kapcsolatépítést szorgalmazta. Ebbe kiválóan beleillett a pécsi műemlék megépítésének ötlete. Az európai lapokban nagy visszhangja volt az emlékműnek, a franciák persze örömmel fogadták, ellenben a német sajtó ellenséges véleményének adott hangot.