Számos magyar család emlékezete őrzi ma is a hajdan gyerekként Hollandiában vagy Belgiumban járt szülők, családtagok élményeiről szóló elbeszéléseket, a múltat felidéző fényképeket, leveleket.
Az I. világháború után több tízezer szegény sorsra jutott, legyengült vagy megárvult gyermek életébe hozott változást, felépülést – mások mellett – az egyházak hathatós támogatásával és az Országos Gyermekvédő Liga szervezésével megvalósult gyermekmentő akció. 1920 februárjában indult útjára az első hollandiai gyermekvonat, amelyet 1929-ig még számtalan követett; a felmérések szerint mintegy 60 ezer gyermeket láttak vendégül a holland és flamand családok. Ahány kint járt gyermek, annyi történet: a kisebb-nagyobb fiúk és lánykák heteket, hónapokat, akár évente újabb és újabb nyarakat töltöttek a pótszüleik városi vagy vidéki otthonában, de nem volt ritka az örökbefogadás sem. A befogadó családokkal olyan erős kapcsolat szövődött olykor, hogy a kölcsönös látogatások vagy levélváltások hosszú évekig – akár a mai napig is – eltartottak.
Erre az 1920 és 1929 között megvalósult gyermekmentő akcióra, annak szervezőire és résztvevőire kíván emlékezni a Civil Közösségek Háza Tetőtér Galériájában bemutatandó dokumentumkiállítás.
Megnyitó: 2025. szeptember 16. 16.30
A kiállítást megnyitja: Kígyós Erzsébet, a gyermekvonatok hazai kutatásának elindítója
A megnyitót 17.30-kor könyvbemutató követi:
Lietje és Marie-Jeanne Van Hövell Tot Westerflier szerzők „Nyarak Marieliesellel (egy nemesi család élete egy változó világban) ” című kötetének bemutatója Orbán Jolán intézetvezető, a PTE egyetemi tanára vezetésével.
Beszélgetőtárs: Rochlitz Andrea, Kígyós Erzsébet, Mekis D. János
Az Élő emlékezet – holland és flamand gyermekmentő akció” kiállításmegnyitót követően és ahhoz kapcsolódva a könyvbemutató során betekintést kapunk az 1922-29 közötti nyarakon gyermekvonattal Hollandiába érkező Conrad-Hauer Marieliese és holland nevelőcsaládja történetéről.
A kiállítás megtekinthető 2025. október 14-ig hétköznapokon 9 és 17 óra között.


