A város legrégebbi temploma a XII. században épült román stílusban. Pécsett az oszmán hódoltság idején a törökök csak ebben a templomban engedték a szabad vallásgyakorlást. Közösen használták katolikusok, reformátusok és unitáriusok.
Várfalszerű kerítés veszi körül, a hajdani temető falai. 1588-ban a Pécsi Disputa színhelye volt, Skaricza Máté református és Válaszúti György unitárius lelkész itt rendezték híres hitvitájukat.
A XVII. század közepén a templom unitárius lett, a katolikusok csak 1664-ben nyerték vissza. A XVIII. század elején, 1704-ig a jezsuiták kezelésében volt. Ez időben háromhajóssá építették át.
A templom kőfallal zárt temetőjének déli részén XVIII-XIX. századi sírok, északon barokk sírkövek láthatók.