Nagy Lajos király 1367-ben Pécsett hozta létre az első magyar egyetemet, amely rövid idő után (még a 14. század végén) megszűnt. Csak nagyjából fél évezreddel később folytatódott a városban a felsőfokú képzés, amikor 1921-ben a nemzetgyűlés a Pozsonyban működő Erzsébet Tudományegyetemet Pécsre helyezte át.
A mai egységes egyetem – amely Magyarország egyik legnagyobb felsőoktatási intézménye – 2000. január 1-jén jött létre. Mintegy 25 000 hallgatója, valamint 5000 oktatója és dolgozója van. A város több pontján folyik az oktatás, ezért ez a kapu jelképezi a Pécsi Tudományegyetem bejáratát az Ifjúság úti épületnél.
Karai:
Állam- és Jogtudományi Kar
Általános Orvostudományi Kar
Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar
Egészségtudományi Kar
Gyógyszerésztudományi Kar
Közgazdaságtudományi Kar
Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar
Műszaki és Informatikai Kar
Művészeti Kar
Természettudományi Kar