Buday László (1873 – 1925) személyében eggyel csökkent a nemesek, s eggyel nőtt a polgárok száma a statisztikában.
Első számú statisztikusunk, bár a pécsi főgimnáziumban még inkább a verslábak vonzották, mint a számok. Pesten az Ország-Világ szerkesztőjeként belekóstolt ugyan a sajtó világába, de 1896-ban belépett a Statisztikai Hivatal kötelékébe, s haláláig ott is maradt. 1921-ben jelentette meg élete főművét, a „Megcsonkított Magyarország” c. munkát, a háború utáni időszak egyik legnagyobb könyvsikerét, amely bizonyította a trianoni diktátum igazságtalanságát.