A miniszter félreléptől
a Bűn és bűnhődésig – minőségi
színház a pécsi közönségnek; ezt ígéri a 2021/22-es évad programterve.
A 2021/2022-es évad augusztus 24-én társulati üléssel veszi kezdetét és aznap elindul a bérletvásárlás is a Pécsi Nemzeti Színházban. A következő évad egyik különlegessége, hogy a nagyszínházi klasszikus bérletsorozat hét előadást tartalmaz.
Június 5-én A miniszter félrelép című Ray Cooney-bohózat előbemutatójával
nyitotta meg újra kapuit a Pécsi Nemzeti Színház. Az előadásra elővételben
néhány óra alatt elfogyott az összes jegy. A Jászai Mari- és Nádasdy
Kálmán-díjas Böhm György rendezése elsöprő sikert aratott. A bohózatot a Pécsi
Nyári Színházban augusztus 11-14-ig láthatják az érdeklődők, majd szeptembertől
bekerül a következő évad repertoárjába.
1600 x 1067
A 2020/2021-es évad utolsó hónapjaiban sem tétlenkedett a
Pécsi Nemzeti Színház társulata, a járványügyi helyzet ellenére folyamatosan
tartották közönségükkel a kapcsolatot. „PÉCS „nekem: a VÁROS mindörökre.” című
új – a városmarketingre is hangsúlyt helyező – verses videósorozatukkal nagy
sikert arattak követőik körében online. A korlátozások enyhítésére reagálva
azonnal két másik programot is elindítottak. A rendszeresen jelentkező Erkélykoncerteken
operatársulatuk a színház utóbbi 10-15 évének opera- és musical-repertoárjából ad
elő csodás válogatásokat az impozáns épület erkélyéről; közkedvelt színművészeik
pedig Baranya megye településeit járták zenés műsorukkal a #színháztér projekt
keretein belül, hálás fogadtatással.
A színfalak mögött eközben előkészítettek egy vadonatúj
ifjúsági előadást, Ö.K.Ö.R. – Ö.sszes K.Ö.telező R.öviden címmel, mely műfaji
meghatározását tekintve irodalmi osztálykirándulás. Az ősbemutatót, mely a
gimnáziumi kötelező olvasmányok válogatásának dramatizált formája, Tóth Zoltán
rendező ötletéből Enyedi Éva írta. A Kardos-Horváth János (Kaukázus) és Beck
Zoli (30Y) zenészek közreműködésével megvalósuló izgalmas és teljességében
egyedülálló, a kamaszokat valóban megszólító produkció az új vezetés ifjúságnevelési
programjának első lépése, a bemutatóra ősszel várják a fiatalokat.
1920 x 1280
A 2021/2022-es évad szeptember 17-én indul a 15.
jubileumi Tánctalálkozóval, melynek főszereplője az idén 60 éves Pécsi
Balett. A balett-társulat ÁdámÉva címmel az új évadra egy
ősbemutatóval is készül, ezt koprodukcióban mutatják be a Pécsi Nemzeti
Színházzal a Harangozó-díjas Molnár Zsolt és Szabó Márton koreográfiájában,
Iványi Marcell rendezésében. Az EMMI támogatásával létrejövő táncszínházi
előadás budapesti bemutatója a Nemzeti Táncszínházban közös programként
valósul meg június 26-án.
Az új évad várva várt nagyszabású bemutatója Dés László-Nemes István-Böhm
György-Korcsmáros György-Horváth Péter: Valahol Európában című musicalje
lesz Vidákovics Szláven, a színház művészeti vezetője rendezésében. A casting
lezajlott, a kiválasztott gyermekek már próbálják a darabot Bókai Zoltán zenei
vezetővel a nyári szünet előtt.
Ezt követően Csiky Gergely: A nagymama című vígjátéka kerül
bemutatásra Vári Éva Kossuth-díjas, Érdemes- és Kiváló művésszel a
címszerepben. A közkedvelt, nagyszerű művésznő, a Halhatatlanok Társulatának
örökös tagja, Pécs díszpolgára, hosszú évek után ezzel a szereppel lép ismét a
Pécsi Nemzeti Színház nagyszínházának deszkáira. Az előadás rendezője Nagy
Viktor Jászai Mari-díjas, Érdemes művész. Bozsik Yvette Kossuth-díjas művész
rendezi az új évad operabemutatóját, mely Giacomo Puccini egyik legnépszerűbb
operája, a Bohémélet lesz. Az utolsó nagyszínházi bemutató is igen sokat
ígér: Zsótér Sándor Jászai Mari- és Kossuth-díjas művész rendezésében Fjodor
Mihajlovics Dosztojevszkij: Bűn és bűnhődése. A Kamaraszínház
első premierje Bródy Sándor: A tanítónő, melyet Funk Iván rendez Darabont
Mikolddal a címszerepben, majd repertoárra kerül még Háy János kortárs sikerdarabja,
az Utánképzés
ittas vezetőknek Soós Péter rendezésében. Ezt követi a Lúdas
Matyi című mesebalett a Pécsi Balett előadásában. Bekerül a repertoárba
egy ősbemutató, Sárosi István Otthol, édes otthol című kortárs
vígjátéka, Telihay Péter rendezésében. A Kamaraszínház utolsó bemutatója
Egressy Zoltán Sóska, sültkrumpli című darabja lesz, ezt a Jászai Mari-díjas
Vincze János viszi majd színpadra. Az előadás helyszíne a Pécsi Horvát Színház.
1920 x 1279
Három utóbemutatót is tart majd a színház azokból az előadásokból, melyeket a
pandémia ideje alatt nem tudtak közönség előtt játszani. A Szörényi
Levente-Bródy János szerzőpáros darabját, a Kőműves Kelement Nagy
Viktor rendezte, ez a Nagyszínházban kerül bemutatásra. A Kamaraszínházban A híd
(Error) című előadás kerül majd nézők elé Funk Iván rendezésében, amit
saját ötleteiből és a színészek improvizációiból írt, illetve az N. Szabó
Sándor teremben a Jászai Mari-díjas Köles Ferenc játszik egy monodrámát A mi
utcánk címmel Tar Sándor novellái alapján, amit Szabó Attila rendezett.
Júniusban sor került Ferdinand von Schirach sztárügyvéd lebilincselően izgalmas
Terror
c. darabjának a premierjére is, ami egy bírósági tárgyalás történetét meséli el
úgy, hogy a nézőket is interakcióra készteti. Az előadást Rázga Miklós
rendezte. Bemutatták továbbá a Stephen Schwartz John-Michael Tebelak
szerzőpáros Godspell című musicaljét a MATE – Rippl-Rónai Művészeti Intézet
harmadéves színész szakos hallgatóinak előadásában Kéri Kitty rendezésében.
495 x 660
Az idei évadot egy fontos jubileummal, A padlás 150. előadásával zárja a Pécsi
Nemzeti Színház június 26-án. A Pécsi Nemzeti Színház 125 éves történetében nem
volt példa ilyen sikersorozatra, így méltó lezárása lesz ez az ünnep az
évadnak.
Fotók:
Lipics Zsolt, Széll Horváth Lajos (Körtvélyesi László)
A Pécsi Nemzeti Színház énekkara és épülete (Körtvélyesi
László)
Darabont Mikold (Pécsi Nemzeti Színház)
Györfi Anna, Götz Attila, Stubendek Katalin, Takaró Kristóf
(Pécsi Nemzeti Színház)
MATE – Rippl-Rónai Művészeti Intézet harmadéves színész
szakos hallgatói (Juhász Éva)
Forrás: Pécsi Nemzeti Színház, 2021-06-24